Obec Nitrianske Rudno (315 m) je obklopená prekrásnou prírodou, ktorú zo západnej strany vytvára Strážovské pohorie Nitrických vrchov, od severovýchodu pohorie Magury končiace impozantným vrchom Strážov. Rozprávkovú kulisu obce tvorí kompozícia „siluety spiaceho mnícha“ vytvorená z pohoria Rokoš (Malý Rokoš 950m a Veľký Rokoš 1010m).
Vďaka svojmu krajinnému rázu a lesným, lúčnym, či skalným spoločenstvám, bolo pohorie Rokoš spolu s blízkym okolím v roku 1974 vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu. Je to jediná lokalita Západných Karpát, kde rastie súčasne borovica lesná i dub plstnatý a tak sa tu, na najjužnejšom predhorí Karpát, prelína horská a teplomilná vegetácia. Masív Rokoša je budovaný druhohornými usadeninami, najmä strednotriasovými dolomitmi, menej vápencami, chočského príkrovu, ktoré tu miestami vytvorili skalné dominanty ako Košútova skala, bralnatý vrchol Rokoša, kaňonmi rozbrázdený Malý Rokoš, Plevňa alebo Kánisova skala. Je to pekná scenéria skál týčiacich sa nad Rudnianskou dolinou.
Pohorie je pretkané niekoľkými turistickými trasami, viac či menej náročnými. Na počesť kňaza a ľudového liečiteľa, ktorý v Nitrianskom Rudne 25 rokov pôsobil, tu bol zriadený Náučný chodník Fraňa Madvu. Začína v Nitrianskom Rudne a končí v Nitrianskych Sučanoch. Prevedie vás krásnou prírodou, bukovými, borovicovými a dubovými lesmi, lúkami, ukáže skalné útvary a ponúkne dychberúce výhľady na Rudniansku dolinu. Na svoje si určite prídu všetci milovníci prírody a či už zdatnejší, tak aj tí menej skúsení turisti.
O turistickej atraktivite našej prírody svedčí aj to, že od roku 1998 u nás veľmi aktívne pôsobí turistický klub KST Otlak.